Meghatrozs
A futballt kt, egyenknt 11 emberbl ll csapat jtssza, a cl pedig: tbb glt szerezni az ellenflnl. A normlis jtkid 90 perc, mely kt flidre oszlik (45-45 perc) kztk egy krlbell 15 perces sznet van, amiben megpihenhetnek a jtkosok, illetve az edz megbeszlheti velk a taktikt, cserlhet.
Jtktr
A futballt jtszhatjk termszetes illetve mestersgesen kialaktott (pl. Astroturf) terleten. A plya tglalap alak, mely 90-120 mter hossz s 45-90 mter szles lehet, s a kt vgn egy-egy kapu tallhat - ebbe kell belni a labdt. A nemzetkzi meccseket 100-110 mter hossz X 64-75 mter szles plykon jtsszk.
> Kapu eltere - a kaputl a plya belseje fel 5,5 mterre nylik be s a kapufktl 5,5 mterre kezddik
> Tizenhatos /msnven bntetterlet/ - 16,5 mterre kezddik a kapufktl s 16,5 mterre nylik be a jtktrre
> Tizenegyespont - rtelemszeren 11 mterre van a kaputl, s innen vgzik el a bntetrgst
> Alapvonal - a plya rvidebb hatrolvonala.
> Oldalvonal /partvonal/ - a plya hosszabb hatrolvonala
> Glvonal - az alapvonalnak az a rsze, mely a kapu terletn tallhat. Ha a labda "tlpi" a glvonalat, akkor van gl
> Szgletzszl - a plya 4 sarkban lv zszl (egy 1 mter sugar negyedkr van felfestve a sarkokban)
> Kapu - kapufk hatroljk. A kt kapufa tvolsga 7,23 mter, a keresztlc pedig a fldtl szmtva 2,44 mterre tallhat. A kapufk szlessge nem haladhatja meg a 12 cm-t.
> Felezvonal - ez hatrozza meg a kt flplyt
> Flplya - magtl rtetdik, hogy a plya egyik fele. A csapatok flid utn flplyt, trfelet cserlnek
> Kezdkr - ennek a kzppontjbl vgzik el a kezdrgst (lsd. ksbb). A felezvonal kt flkrre osztja. A teljes kr sugara 9,15 mter.
Jtkid
Hivatalosan 90 percig tart egy meccs, s ehhez jn hozz a klnfle hosszabbts. Bajnoki mrkzsen a jtk llstl fggen ez ltalban 1-5 perc hosszsg. A futballtornk (Bajnokok Ligja, Eurpa- s Vilgbajnoksg, klnbz kupk ...) kiesses szakaszban dntetlen esetn 30 perces hosszabbts kvetkezik (ktszer 15 perc, kzte sznet), majd ha ezutn sem szletik dnts, akkor jhet a tizenegyesprbaj.
A labda
Gmb alak, tmrje 27-28 inch. ltalban minden futballtornn, s a bajnoksgok klnbz szezonjaiban is ms-ms mintzat labdt hasznlnak.
Felszerels
Az alapvet felszerels a klub hivatalos meze, a hozz tartoz rvidnadrg, a trdvd zoknival s a szges cip.
Jtkosok
Kapus /hlr/: a kapuban ll, clja megakadlyozni az ellenfl glszerzst. az egyedli, aki kzzel is hozzrhet a labdhoz s nem bntetik meg rte. A tizenhatoson kvl viszont r is vonatkozik az a szably, hogy tilos kzzel hozzrnie a labdhoz(!)
Vd: alapvet feladata az ellenfl tmadsainak blokkolsa, tmadinak meglltsa. Gyakran csak szablytalanul tudjk megfkezni az akcit.
Kzpplys: lehet tmad illetve vdekez szellem, attl fggen, hogy a tmadsokat segti, s elrefel passzol, vagy inkbb a vdelemben segtkezik s biztostja a terletet. Feladata a labdaszerzs, passzols, a helyzetek elksztse s tulajdonkppen a jtk iramnak kialaktsa.
Csatr /tmad/: f clja a glszerzs. A tkletes csatr ernyei: gyorsasg, technika, pontossg s motivci. Termszetesen reznik kell a kaput. A legjobb, ha mindkt lbukkal eredmnyesek tudnak lenni - magyarul mindkt lbukkal tudnak glt rgni.
______________________
Csapatkapitny: a "csk" a csapat kzepe, akinek irnyt szemlyisgnek kell lennie. Megklnbztetsl karszalagot visel. Ha jak rkeznek a klubba segtenie kell nekik beilleszkedni. A meccsek is a kt csapatkapitny kzfogsval kezddnek, s nekik ill rendezni az esetleges jtkvezet s jtkos kzti ellenttet
A jtkvezetk
Hagyomnyosan 4 jtkvezet irnytja a meccset: a br, 2 asszisztense (eredeti elnevezsk partjelz), akik a partvonal mellett figyelik, hogy lesre fut-e a tmad, valamint a 4.jtkvezet, aki cserekor s hosszabbtskor felmutatja a tblt.
A br feladatai kz tartozik: a jtkid betartatsa (s a hosszabbtsok elrendelse - pl. pr perc rads ha sokig llt a jtk egy jtkos polsa miatt). Szabadrgsokat, tizenegyeseket adhat, illetve prblja a szablyokat alkalmazni. dnti el minden esetben, hogy az adott szituci szablyos volt-e vagy sem. Ha nem, a szablytalansg durvasgtl fggen srga s piros lapot is adhat a szablytalankodnak. Mivel a brk is hibzhatnak, gy sokszor elfordul, hogy ez a meccs vgkimenetelre is hatssal van.
A partjelzk a partvonal mellett futva figyelik a plyn zajl esemnyeket. Kezkben kocks zszl van, ezzel tudjk felhvni a br figyelmt. k jelzik a lest, s segtenek a brnak a klnbz dntsek meghozsban (bedobs, szglet, kirgs stb.)
A jtk kezdete
A meccs eltt a jtkvezet a csapatkapitnyok jelenltben pnzfeldobst hajt vgre. A nyertes vlaszthatja ki a csapata trfelt, a msik csapatkapitny pedig azt, hogy ki kezdje a meccset (fordtva is lehetsges).
A kezdrgs
Miutn eldntttk, hogy melyik fl kezdje a meccset, a "kezd" csapat jtkosai kzl 2 a kezdkr kzepre ll - k fogjk elvgezni a kezdrgst. Egyikk legurtja, msikuk pedig elrgja. A kezdrgs alatt, a csapatok tagjai csak a sajt trfelkn tartzkodhatnak. A rgst elvgz jtkos nem rintheti meg jra a labdt addig, mg egy msik jtkos bele nem rt.
Azutn is kezdrgst vgeznek el, ha valamelyik csapat glt ltt. Ilyenkor rtelemszeren a msik fl vgzi el azt.
Glszerzs
Csak akkor beszlhetnk glrl, ha a labda teljes terjedelmben tlpi a glvonalat. Az a csapat gyz, amelyik tbb glt l, kivtel az olyan tornkon, ahol szmt az idegenben ltt glok szma. Ez a szably akkor lp letbe, ha 2 meccs alapjn dl el a csapat tovbbjutsa (odavg-visszavg) s sszestve ugyanannyi glt szereztek. Plda:
Egy Bajnokok Ligja mrkzs: (amelyik csapat elre van rva, annak a stadionjban jtsszk)
Liverpool-Arsenal 1:1
Arsenal-Liverpool 2:2
Ebben az esetben a Liverpool jutna tovbb. Mirt? Mert sszestve igaz, hogy 3-3 glt rgtak, de a Liverpool idegenben (nem a sajt stadionjban) tbb glt szerzett. Az Arsenal idegenben csak 1 glt tudott rgni, a Liverpool ezzel szemben 2-t. s mirt fontos, hogy otthon, vagy idegenben? A plya ismerete s a szurkolk rengeteget tudnak vltoztatni. A labdargsban is nagyon fontosak a mentlis dolgok, s ha egy csapatot tmogatnak kpes szrnyalni, ha pedig kifjoljk sszeomolhat.
Les
Leshelyzetben tartzkodni nmagban nem szablytalansg. A leshelyzet rviden megfogalmazva: egy jtkos kzelebb helyezkedik az ellensges kapuhoz, mint az ellensges csapat brmely jtkosa [kivtel a kapus], mikzben csapattrsa jtkba hozza a labdt. A les csak akkor bntetend, ha a jtkvezet megtlse szerint a lesen helyezked jtkos aktvan rszt vesz a jtkban (jtkba avatkozik, zavarja az ellenfelet, vagy elnyt szerez a leshelyzetbl)
Fontos: bedobs, szglet, kirgs, kzvetett szabadrgs esetn NINCS LES (!)
A les az egyik legnehezebben krlrhat fogalom s legkrlmnyesebben megtlhet szablytalansg a fociban.
Csere
Az edzk bajnoki mrkzseken 3 cservel gazdlkodhatnak, bartsgos meccseken ennl lnyegesen tbbet cserlhetnek. A cserejtkosok(3-7 jtkos) a cserepadon lnek az edz parancsra vrva. Csere esetn elszr rtesteni kell a brt, majd csak akkor, amikor legkzelebb megll a jtk (kirgjk a labdt a vonalon tlra, szablytalansg trtnik stb.) jhet be a cserejtkos a plyn lv valamely jtkos helyre.
Szablytalansgok
Ha a plya brmely terletn szablytalansg trtnik, akkor szabadrgs kvetkezik a szablytalansg helyrl. Kivtel ez all a tizenhatos, mert ha azon bell szablytalankodnak, akkor tizenegyest vgezhet el az a csapat, mellyel szemben szablytalankodtak. A br azonban gy is rendelkezhet, hogy nem adja meg a szabadrgst/tizenegyest s csak figyelmezteti a jtkost s/vagy elbeszlget vele. Ez a jtkvezet termszettl fgg. Ha azonban slyosabb volt a kihgs srga s piros lapot is adhat a szablytalankodnak:
Srga lap: Egyfajta figyelmeztets. A msodik srga lap mr pirosat r.
Piros lap: Killts. A csapat nem llthat be helyette jtkost, vagyis egy emberrel kevesebben jtszanak. Ahhoz, hogy rgtn piros lapot mutassanak fel valakinek slyosan kell szablytalankodnia. (pldul: szndkos kezezs, kpkds, verekeds, trgr beszd, letveszlyes jtk, erszak stb.)
Szabadrgs
Szabadrgs vgrehajtsakor az ellenfl jtkosainak legalbb 9,15 mter tvolsgra kell lennik a rgs helytl. Ha ezt nem tartjk be, akkor a rgst jbl vgre kell hajtani.
A szablytalansg termszettl fggen ktfle szabadrgs ltezik:
Kzvetlen szabadrgs - a jtkos egybl kapura tzelheti a labdt.
Pldul ilyen esetekben adhatjk:
- becssz szerels, ami jtkost rt elszr
- mezrngats
- szndkos kezezs
Kzvetett szabadrgs - nem rghat rgtn kapura a jtkos, valakinek le kell gurtania a labdt
Pldul ilyen esetekben adhatjk:
- veszlyes jtk
- feltartztats
- hazaads
A tizenhatoson bell elkvetett szablytalansgokrt jr bntet. A tizenegyest a csapat egy kivlasztott tagja vgezheti el, s kzben rajta s a kapuson kvl ms nem lehet a bntetterleten bell. A labdt a tizenegyespontrl kell ellni s a kapus nem mozdulhat el a glvonalrl, amg a tizenegyest vgz jtkos el nem rgta a labdt. A rg jtkos nem prblkozhat jra, mg a labda mshoz hozz nem r.
Bedobs
Miutn a labda elhagyta az oldalvonalat bedobs kvetkezik. Ha egy csapat valamely jtkoshoz rt utoljra a labda, akkor az ellenfl vgzi el a bedobst. A bedob jtkosnak a partvonalon kvl kell llnia s a feje fell/mgl kt kzzel kell indtania a dobst. Ha nem tartja be, akkor a msik fl kap bedobst. Bedobsbl nem lehet gl, s nem lehet a sajt kapus kezbe dobni a labdt.
Kirgs
A kapus vgzi el akkor, ha az ellenfl jtkosrl ment ki a labda a kapus felli alapvonalon tlra. Brhonnan elrghatja a kapus, de a labdnak kereszteznie kell a tizenhatos vonalt.
Szglet
Szgletet akkor kap egy csapat, ha az ellenfl rt utoljra a labdba mieltt az thaladt az ellenfl alapvonaln. Abbl a sarokbl vgzik el (a negyedkr valamely pontjra kell helyezni a labdt), amelyik kzelebb van ahhoz a helyhez, ahol a labda elhagyta a jtkteret. Az ellenfeleknek meg kell tartaniuk a 9,15 mter tvolsgot a szgletrgtl s az nem rhet jbl labdba, mg ms jtkba nem avatkozott.
Sajt rs/fordts.
|